Menü

Hızlı Erişim & Quick accessANA DİLİ İNGİLİZCE OLMAYAN İNGİLİZCE ÖĞRETMEN ADAYLARININ İNGİLİZCE CÜMLELERDE VURGULAMA YETERLİKLERİNİN GELİŞTİRİLMESİ
(ENHANCING NON-NATIVE PROSPECTIVE ENGLISH LANGUAGE TEACHERS’ COMPETENCY IN SENTENTIAL STRESS PATTERNS IN ENGLISH )

Yazar : Recep Şahin Arslan    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2013
Sayı : 34
Sayfa : 183-195
Doi Number : 10.9779/PUJE625


Özet
Bu çalışmada Türkiye’de bir üniversitesinin İngiliz Dili Eğitimi Bölümü son sınıf öğrencilerinin İngilizcede cümle vurgulama konusunda ki yeterliklerini incelemek ve uygulamalı bir çalışma ile bu yeterliklerini geliştirmek hedeflenmiştir. Bu amaçla çalışma öncesi 50 son sınıf öğretmen adayına İngilizcede telaffuz ile ilgili geçmiş bilgilerini ve cümlede vurgulama yeterliklerini ölçen bir anket uygulanmıştır. Ayrıca bu anketi yanıtlayan elli katılımcıdan dokuz öğretmen adayı ile İngilizce cümlelerde vurgu konusunda uygulamaya dayalı dört haftalık bir çalışma yapılmıştır. Bu uygulamalı çalışma sonrası elde edilen nicel ve nitel veri sonuçları İngilizce öğretmen adaylarının İngilizce cümlelerde vurgulama yeterliklerinde olumlu bir gelişme gösterdiklerini ortaya koymuştur.

Anahtar Kelimeler
İngiliz dili eğitimi, İngilizce öğretmen adayları, İngilizce cümlede vurgu

Abstract
The aim of this study is to investigate a group of prospective English language teachers’ competency as to the application of sentential stress patterns in English prior to their graduation from an English Language Teaching (ELT) department in the Turkish context. In the study fifty senior pre-service students completed a self-perception questionnaire, and nine of them received training on sentential stress patterns in English for four weeks. Pre-study self-perception questionnaire results showed that prospective English language teachers in this particular context needed to learn more about sentential stress patterns in English. The experimental study which was conducted to this end with a group of nine pre-service teachers of English proved positive contributions to their competency in sentential stress patterns in English.

Keywords
Prospective teachers of English, English language teaching, sentential stress in English

Gelişmiş Arama & Advanced Search


Duyurular & Announcements

  Ocak 2018

  Ocak  2018 Sayısı, online olarak yayınlanmıştır.

   


  İstatistik (Mayıs 2014)

  Bilgi için; ana sayfadaki haberlere gidiniz.


  12.12.2017 tarihinden itibaren çalışmalarınızı http://dergipark.gov.tr/pauefd adresi üzerinden gönde
  Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi Emerging Sources Citation Index (ESCI) tarafından taranmakta ve dizinlenmektedir.
   
  Pamukkale University Journal of Education is indexed and abstracted in Emerging Sources Citation Index (ESCI).

  Dergimiz Dergipark sistemize taşınmıştır. Lütfen çalışmalarınızı burya yüklemeyiniz

  Çalışmalarınızı http://dergipark.gov.tr/pauefd adresi üzerinden gönderiniz


  ANDROİD UYGULAMASI

  Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi mobil sürümü artık yayında.Adres : Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Kınıklı-Denizli/TÜRKİYE
Eposta :pauefdergi@pau.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri