Menü

Hızlı Erişim & Quick accessVOLTAİRE VE ROUSSEAU ETRAFINDA AYDINLANMA ÇAĞI FRANSIZ YAZINI'NA BİR BAKIŞ
(A PANAROMA TO FRENCH LİTERATÜRE OF ENGLİGHTENMENT ERA FROM STANDPOİNTS VOLTAİRE AND ROUSSEAU )

Yazar : Ertuğrul İŞLER*,    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 1999
Sayı : 5
Sayfa :
Doi Number :


Özet
XVIII. yüzyıl, Fransa için olduğu kadar Avrupa kültürü için de çok büyük bir düşün ve yazın hareketinin meydana geldiği çağdır. "Aydınlanma" adı verilen bu hareketi yalnızca 18. yüzyılla sınırlandırmak, 18. yüzyıl öncesi oluşan düşünsel etkinlikleri gözardı etmek çok doğru bir tutum olmaz. Derinliğine olmasa da, Rönesans ve Reform hareketlerinden başlayarak 18. yüzyıla kadar olan sürece değinmek "Aydınlanma" hareketinin daha iyi anlaşılır olmasına yardımcı olacaktır. "Aydınlanma" hareketi iki farklı biçem ve iki büyük isimin (Voltaire ve Rousseau) etrafında şekillenir. Voltaire daha çok insanı karanlığa ve tutsaklığa götüren nedenin bilgisizlik olduğundan yola çıkarak bağnazlığa karşı usu savunur. Voltaire 'nin usçu biçemine karşı çıkan Rousseau ise, insan doğasına, duyulara ve duygulara seslenmeyi yeğler. Bu iki fılozof-yazar, görüş, düşünce ve biçemleriyle yalnızca Fransa'da değil, Avrupa ve Dünya 'da özellikle din, eğitim, siyaset ve yazın alanında büyük yankı uy andır m ıslardır.

Anahtar Kelimeler
Aydınlanma Çağı, Us,Kelimeler: Aydınlanma Çağı, Us,

Abstract
XVIII. century is the age ofLiterary movements and XVIII. century is an age in which. Literary movements and doctrine emerged. The movement of Enlightenment was formed by two great nam es and had two different styles Voltaire defend intelligence against conservation following two the reason of leading human being intro ignorance and captivity is the illeteracy. Rousseau objects to his rationalist styles by presenting the return into human nature and sensations. These two Englightenment styles are kept while they are spreading through the other countries, especialy Germany. Voltaire's siyle had an effect on the area of religion and pedegogy and Rousseaus 's style more effective on political ideas.

Keywords
Englightenment Era, Reason,Rationalism, Sense

Gelişmiş Arama & Advanced Search


Duyurular & Announcements

  Ocak 2018

  Ocak  2018 Sayısı, online olarak yayınlanmıştır.

   


  İstatistik (Mayıs 2014)

  Bilgi için; ana sayfadaki haberlere gidiniz.


  12.12.2017 tarihinden itibaren çalışmalarınızı http://dergipark.gov.tr/pauefd adresi üzerinden gönde
  Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi Emerging Sources Citation Index (ESCI) tarafından taranmakta ve dizinlenmektedir.
   
  Pamukkale University Journal of Education is indexed and abstracted in Emerging Sources Citation Index (ESCI).

  Dergimiz Dergipark sistemize taşınmıştır. Lütfen çalışmalarınızı burya yüklemeyiniz

  Çalışmalarınızı http://dergipark.gov.tr/pauefd adresi üzerinden gönderiniz


  ANDROİD UYGULAMASI

  Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi mobil sürümü artık yayında.Adres : Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Kınıklı-Denizli/TÜRKİYE
Eposta :pauefdergi@pau.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri