Menü

Hızlı Erişim & Quick accessMüziğin Çocuklar ve Yaşlılar İçin Önemi
(The Importance of Music for Children and The Elderly )

Yazar : Yesim Alkaya Yener    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2011
Sayı : 29
Sayfa : 119-124
Doi Number :


Özet
Müzik, insanın zihinsel ve ruhi gelişimi, kültürel olgunluğu ve uygarca yaşamı için büyük önem taşımaktadır. Müziği algılamak ve ondan zevk almak gerçekten çok etkileyicidir. Klasik batı ve klasik Türk müziğinin gerek çocuklar gerekse yaşlılar üzerindeki olumlu ve uyarıcı etkileri bu yazıda ele alınmıştır. Müziği, çocuklara erken yaşta tanıtıp, bu alışkanlığın hayatları boyunca devam ettirilmesine ortam hazırlamalıyız. Müzik enstrümanı çalmasını öğrenmeleri, çocuklara sayısız yararlar sağlar. Zekalarını geliştirmesinin yanında, onlara disiplinli olma, hızlı problem çözme, her konuda sistematik çalışma alışkanlıkları kazandırır. Müziğin insan beyni üzerindeki etkileri ve faydaları her geçen gün daha fazla dikkat çekmektedir. Örneğin, müziğin etkisiyle beynimizin salgıladığı endorfin hormonunun, ağrı ve stresi azalttığı ve yaşlanma sürecini yavaşlattığı bilinmektedir. Anne karnındaki bir bebeğe klasik müzik dinletmemiz yararlı olduğu kadar, yaşlılarımıza toplumda fırsatlar yaratıp, çeşitli yollarla onlara müziği ulaştırmamız da o derece önemlidir. Müzik ile uğraşan yaşlılarda, çaresizlik ve depresyon duygularının azaldığı tespit edilmiştir. Ülkemizde, çocuklarımız ve yaşlılarımızın mutlulukları ve ruh sağlıkları için, daha fazla müzik dinletileri ve etkinlikleri sunmalıyız.

Anahtar Kelimeler
Anahtar Sözcükler: Müzik/Sağlık/Çocuklar/Yaşlılar

Abstract
Music is necessary for one’s inner development, cultural maturity and for a civilized life. Perceiving and getting pleasure out of music is really an amazing event. The positive and stimulating effects of the classical music on children and the elderly will be covered in this essay. We need to introduce the classical music to our children at an earlier age and help them make the classical music a part of their life. We need to encourage our children to listen to the classical music and ignite in them the love of music in general. There are many benefits of playing an instrument for our children. Besides improving their intelligence, it helps them gain self discipline, self confidence and systematic studying habits as well as helping them sharpen the skills for fast problem solving. The effects and the benefits of music on human brain are receiving more and more attention every day. For instance, endorphin, that is released by the brain with the effect of music, is known to relieve pain, lower stress levels and slow down the aging process of our body. The elderly, who are involved in music, are relieved of the feelings of despair and depression. If it is important for us to establish a connection with our unborn baby through music, it should be also important for us to provide opportunities in society to serve musical experiences to our elderly. For the happiness and mental health of our children and elderly, we need to provide them with more musical events and concerts in our country.

Keywords
Key Words: Music/Healthiness/Children/Elderly

Gelişmiş Arama & Advanced Search


Duyurular & Announcements

  Ocak 2018

  Ocak  2018 Sayısı, online olarak yayınlanmıştır.

   


  İstatistik (Mayıs 2014)

  Bilgi için; ana sayfadaki haberlere gidiniz.


  12.12.2017 tarihinden itibaren çalışmalarınızı http://dergipark.gov.tr/pauefd adresi üzerinden gönde
  Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi Emerging Sources Citation Index (ESCI) tarafından taranmakta ve dizinlenmektedir.
   
  Pamukkale University Journal of Education is indexed and abstracted in Emerging Sources Citation Index (ESCI).

  Dergimiz Dergipark sistemize taşınmıştır. Lütfen çalışmalarınızı burya yüklemeyiniz

  Çalışmalarınızı http://dergipark.gov.tr/pauefd adresi üzerinden gönderiniz


  ANDROİD UYGULAMASI

  Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi mobil sürümü artık yayında.Adres : Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Kınıklı-Denizli/TÜRKİYE
Eposta :pauefdergi@pau.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri