Menü

Hızlı Erişim & Quick accessİngiliz Öğretmenlerin İlköğretim Fen Eğitiminin Doğası ve Amacı Hakkındaki Düşünceleri
(ENGLISH TEACHERS’ VIEWS OF THE NATURE AND PURPOSE OF PRIMARY SCIENCE EDUCATION )

Yazar : DURMUŞ EKİZ  -  
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2002
Sayı : 12
Sayfa : 36-47
Doi Number :


Özet
1988 Eğitimde Reform Uygulamasının sonucu olarak İngiltere ve Galler’deki ulusal program, fen eğitiminin önceki dönemlere göre çok önemli olduğunu belirtmektedir. İlköğretim okulu öğrencileri günümüzde bilimsel olarak çalışma olanaklarına sahip olmalı ve uygun beceriler ve süreçler geliştirmelidirler. Peki öğretmenler bu konu hakkında ne düşünmektedirler? Bu araştırmanın amacı, ilköğretim okulu öğretmenlerin fen eğitiminin amacı ve doğası hakkında düşüncelerini tespit etmektir. Araştırmanın katılımcıları, çocuklar için fen eğitimini kuramsal ve uygulama olarak geliştirmeyi amaç edinmiş bir biçimde düzenlenen bir meslek içi eğitim kurslarına katılan 27 öğretmendir. Araştırmada, açık-uçlu bir anket kullanılmıştır. Araştırmanın bazı sonuçları, fen eğitimi çocukların kendi yaşamlarını ve etraflarındaki dünyayı daha iyi anlamaya sahip olacak temel becerileri geliştirmek olduğunu göstermektedir.

Anahtar Kelimeler
İlköğretim, fen eğitimi, program

Abstract
The National Curriculum in England and Wales, as a result of the 1988 Educational Reform Act, has made the notion of science education is much more significant than previously. Primary school pupils must now have opportunities to work scientifically and develop appropriate skills and processes. The purpose of the study is to explore primary school teachers’ views of the nature and purpose of science education. The participants of the study were 27 teachers who were at an INSET course that aimed to develop their theoretical and practical understanding of science education. An open-ended questionnaire was used in the study. The results show, among others, that science education helps children develop essential basic skills by which they can have a better understanding of life and the world around them.

Keywords
Primary education, science education, curriculum

Gelişmiş Arama & Advanced Search


Duyurular & Announcements

  Ocak 2018

  Ocak  2018 Sayısı, online olarak yayınlanmıştır.

   


  İstatistik (Mayıs 2014)

  Bilgi için; ana sayfadaki haberlere gidiniz.


  12.12.2017 tarihinden itibaren çalışmalarınızı http://dergipark.gov.tr/pauefd adresi üzerinden gönde
  Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi Emerging Sources Citation Index (ESCI) tarafından taranmakta ve dizinlenmektedir.
   
  Pamukkale University Journal of Education is indexed and abstracted in Emerging Sources Citation Index (ESCI).

  Dergimiz Dergipark sistemize taşınmıştır. Lütfen çalışmalarınızı burya yüklemeyiniz

  Çalışmalarınızı http://dergipark.gov.tr/pauefd adresi üzerinden gönderiniz


  ANDROİD UYGULAMASI

  Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi mobil sürümü artık yayında.Adres : Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Kınıklı-Denizli/TÜRKİYE
Eposta :pauefdergi@pau.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri