Menü

Hızlı Erişim & Quick accessÖzet


CUMHURİYETİN İLK NÜFUS SAYIMINA GÖRE DENİZLİ’NİN NÜFUS YAPISI
döneminde yapılan ilk nüfus sayımına göre, Denizli’nin nüfusu 245.048’dir. Bu nüfusun 202.603’ü köylerde, 42.445’i de şehir merkezlerinde yaşamıştır. Nüfusun bir kilometre kareye en fazla düştüğü yerler; Acıpayam, Tavas ve Denizli olmuştur. Bu nedenle, Denizli merkezi bu ilçelerden daha az nüfus yoğunluğuna sahiptir. Denizli’nin genel nüfus yoğunluğu ise %22’dir. Denizli nüfusunun 110.330’u erkek, 134.718’i kadındır. Bu nedenle Denizli’deki kadınların nüfusu erkeklerden daha fazladır. Cumhuriyetin ilk yıllarında Denizli çok genç bir nüfusa sahip olmuştur. Bunun için, eğitim-öğretim alanında yeni yatırımlara ve alt yapı hizmetlerine ihtiyaç duyulmuştur. Bu sayıma göre, Denizli’de dul ve boş kalan kişilerin sayısı 30.969’dur. Denizli’deki okuma-yazama oranı ise %5.5’tir ve Türkiye ortalamasının altındadır. Yurt dışında doğan ve Denizli’de yaşayan nüfusun çoğunluğunu, Yunanistan, Bulgaristan, Sırbistan, Rusya ve Romanya gibi, Osmanlı devleti ile çeşitli sorunlar yaşamış ülkelerde doğanlar ve Anadolu’ya sığınmak zorunda kalanlar oluşturmuştur. Mesleksiz, çalışamaz ve öğrenci durumunda olan, yani tüketici nüfusun oranı çok yüksektir ve %70’tir. Nüfusun en fazla çalıştığı yer ise tarım kolu olmuştur. En fazla konuşulan anadil büyük bir farkla Türkçe olmuştur. Denizli nüfusunda görülen en fazla sakatlık ise topallık olmuştur. Buna da büyük bir çoğunlukla I. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı’ndaki mücadeleler neden olmuştur.

Anahtar Kelimeler
Denizli, Cumhuriyet, Nüfus

Gelişmiş Arama & Advanced Search


Duyurular & Announcements

  Ocak 2018

  Ocak  2018 Sayısı, online olarak yayınlanmıştır.

   


  İstatistik (Mayıs 2014)

  Bilgi için; ana sayfadaki haberlere gidiniz.


  12.12.2017 tarihinden itibaren çalışmalarınızı http://dergipark.gov.tr/pauefd adresi üzerinden gönde
  Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi Emerging Sources Citation Index (ESCI) tarafından taranmakta ve dizinlenmektedir.
   
  Pamukkale University Journal of Education is indexed and abstracted in Emerging Sources Citation Index (ESCI).

  Dergimiz Dergipark sistemize taşınmıştır. Lütfen çalışmalarınızı burya yüklemeyiniz

  Çalışmalarınızı http://dergipark.gov.tr/pauefd adresi üzerinden gönderiniz


  ANDROİD UYGULAMASI

  Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi mobil sürümü artık yayında.Adres : Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Kınıklı-Denizli/TÜRKİYE
Eposta :pauefdergi@pau.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri