Menü

Hızlı Erişim & Quick accessÖzet


Müziğin Çocuklar ve Yaşlılar İçin Önemi
Müzik, insanın zihinsel ve ruhi gelişimi, kültürel olgunluğu ve uygarca yaşamı için büyük önem taşımaktadır. Müziği algılamak ve ondan zevk almak gerçekten çok etkileyicidir. Klasik batı ve klasik Türk müziğinin gerek çocuklar gerekse yaşlılar üzerindeki olumlu ve uyarıcı etkileri bu yazıda ele alınmıştır. Müziği, çocuklara erken yaşta tanıtıp, bu alışkanlığın hayatları boyunca devam ettirilmesine ortam hazırlamalıyız. Müzik enstrümanı çalmasını öğrenmeleri, çocuklara sayısız yararlar sağlar. Zekalarını geliştirmesinin yanında, onlara disiplinli olma, hızlı problem çözme, her konuda sistematik çalışma alışkanlıkları kazandırır. Müziğin insan beyni üzerindeki etkileri ve faydaları her geçen gün daha fazla dikkat çekmektedir. Örneğin, müziğin etkisiyle beynimizin salgıladığı endorfin hormonunun, ağrı ve stresi azalttığı ve yaşlanma sürecini yavaşlattığı bilinmektedir. Anne karnındaki bir bebeğe klasik müzik dinletmemiz yararlı olduğu kadar, yaşlılarımıza toplumda fırsatlar yaratıp, çeşitli yollarla onlara müziği ulaştırmamız da o derece önemlidir. Müzik ile uğraşan yaşlılarda, çaresizlik ve depresyon duygularının azaldığı tespit edilmiştir. Ülkemizde, çocuklarımız ve yaşlılarımızın mutlulukları ve ruh sağlıkları için, daha fazla müzik dinletileri ve etkinlikleri sunmalıyız.

Anahtar Kelimeler
Anahtar Sözcükler: Müzik/Sağlık/Çocuklar/Yaşlılar

Gelişmiş Arama & Advanced Search


Duyurular & Announcements

  Ocak 2018

  Ocak  2018 Sayısı, online olarak yayınlanmıştır.

   


  İstatistik (Mayıs 2014)

  Bilgi için; ana sayfadaki haberlere gidiniz.


  12.12.2017 tarihinden itibaren çalışmalarınızı http://dergipark.gov.tr/pauefd adresi üzerinden gönde
  Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi Emerging Sources Citation Index (ESCI) tarafından taranmakta ve dizinlenmektedir.
   
  Pamukkale University Journal of Education is indexed and abstracted in Emerging Sources Citation Index (ESCI).

  Dergimiz Dergipark sistemize taşınmıştır. Lütfen çalışmalarınızı burya yüklemeyiniz

  Çalışmalarınızı http://dergipark.gov.tr/pauefd adresi üzerinden gönderiniz


  ANDROİD UYGULAMASI

  Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi mobil sürümü artık yayında.Adres : Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Kınıklı-Denizli/TÜRKİYE
Eposta :pauefdergi@pau.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri