Menü

Hızlı Erişim & Quick accessÖzet


L’IMPOSSIBILITE DE LA PASSION DE MATHO POUR SALAMMBO DANS
Flaubert romanlarını iki zıt yöntemle işlemektedir. Bunlardan birisi aşırı lirik ve romantik diğeri ise büyük gayret sarffettiği mutlak gerçekçiliktir. Flaubert edebi kişiliğinde mevcut olan iki esin kaynağını şöyle yorumlamaktadır : « edebi olarak konuşmak gerekirse, bende iki ayrı kişilik mevcuttur : bunlardan biri haykırış ve lirik üslup, yüksek kartal uçuşu, tüm cümlelerin ahengi ve fikirlerin zirvesi,, ikincisi ise gerçeği elinden geldiği kadar inceden inceye ararayan ve kazandır. » (A. LAGARDE, L.MICHARD, 1985: 456). Bu iki farklı özelliği Flaubert’de görmek mümkündür. Madame Bovary adlı eserinde realizmin tüm inceliklerini birleştiren yazar bu antik hikayede çok büyük bir dokümantasyon gerçekleştirmiştir. İnsan tutkusunu ve gücünü çağrıştırmakta olan Salammbô aynı zamanda geçmişteki tarihlerdeki ölçüsüzlüğün boyutunu vurgulamaktadır. Haykırış ve coşkulu anlatımdan dolayıdır ki, Salammbô adlı roman yazarın birinci edebi kişiliğine denk düşmektedir. Bu incelemenin ana teması, ücretli askerlerin komutanı olan Mathô’nun Tanit tanrıçasının bayan din görevlisi, kartaca generali Hamilcarın kızı Salammbô’ya karşı olan tutkusunun başarısızlığa uğramışlığının konusunu ele almaktadır. Paralı askerler komutanının Mathô’nun istek ve şiddetle Salammbô ya sahip olma duygusu yatmaktadır. Salammbôya ulaşmak için Mathô kutsal eşya sayılan tılsımı ele geçirme gerekliliğine inanır. Anacak Salammbô’nun Mathô yala birlikte olmasının sosyal seviye bakımdan, dinsel bakımdan ve Büyük Kartaca Kralı Hamilcar’ın kızı olması bakımından yasak olduğu görülmektedir. .

Anahtar Kelimeler
Mathô – Salammbô - Tutku- İmkansızlık – Ölüm

Gelişmiş Arama & Advanced Search


Duyurular & Announcements

  Ocak 2018

  Ocak  2018 Sayısı, online olarak yayınlanmıştır.

   


  İstatistik (Mayıs 2014)

  Bilgi için; ana sayfadaki haberlere gidiniz.


  12.12.2017 tarihinden itibaren çalışmalarınızı http://dergipark.gov.tr/pauefd adresi üzerinden gönde
  Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi Emerging Sources Citation Index (ESCI) tarafından taranmakta ve dizinlenmektedir.
   
  Pamukkale University Journal of Education is indexed and abstracted in Emerging Sources Citation Index (ESCI).

  Dergimiz Dergipark sistemize taşınmıştır. Lütfen çalışmalarınızı burya yüklemeyiniz

  Çalışmalarınızı http://dergipark.gov.tr/pauefd adresi üzerinden gönderiniz


  ANDROİD UYGULAMASI

  Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi mobil sürümü artık yayında.Adres : Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Kınıklı-Denizli/TÜRKİYE
Eposta :pauefdergi@pau.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri